Kurz zaměřený na cykloturistiku je určen pro žáky 8. ročníku a probíhá hned na začátku záři v lokalitě Hostýnských vrchů. Terén je zde sice kopcovitý, ale tato lokalita nám umožňuje pohyb mimo silniční tahy přímo v srdci našeho nejbližšího pohoří. Využíváme jak asfaltové lesní cesty, tak i cesty s přírodním povrchem. Vhodné je tedy horské kolo, ale s trochou opatrnosti lze kurz absolvovat i na kole trekingovém. Tempo volíme turistické, případně jsou vytvořeny dvě skupiny, kdy ta fyzicky zdatnější může absolvovat delší a technicky náročnější trasu k danému cíli, kde se obě skupiny opět setkají. Denně průměrně urazíme 20 – 35 km. Kurz vedou dva instruktoři se zkušenostmi se závodní cyklistikou a další pedagogové s kladným vztahem k cyklistice. Vyjíždíme na kolech přímo od školy, batohy s náhradním oblečením a spací pytle žákům na ubytování odváží auto – batohy je nutné předat den předem na domluveném místě. Po trase se pohybujeme jen s lehčím batůžkem (může být i brašna na kole) na svačinu a na pláštěnku. Týden před akcí se žáci domluví na kontrole svých kol s instruktory. Pokud ti vyhodnotí technický stav jako špatný, je nutné kolo nechat opravit v odborném servisu. V průběhu kurzu žáky seznámíme s informacemi ohledně bezpečnosti, správné techniky jízdy a se základní údržbou kola.

Místo: Hostýnské vrchy
Termín: září
Ubytování: chatky, rekreační středisko Chata pod Tesákem
Stravování: formou polopenze a obědových balíčků
Vedoucí kurzu: Pavel Fryštacký

Navštívená místa:

• Zámecký park v Holešově
  • Rusava
  • Hostýn
  • hřebenovka z Hostýna na Tesák
  • rozhledna Maruška nad Trojákem
  • Bludný
  • Rajnochovice
  • Kelčský Javorník

Seznam věcí:

Cyklistické vybavení:
horské nebo trekingové kolo v perfektním stavu (brzdy, nesjeté pláště, konce řídítek zaslepené) – u kol v horším technickém stavu požadujeme kontrolu v servisu, neporušená ochranná přilba vhodné velikosti, sluneční brýle, 1x náhradní duše správných rozměrů (nebo funkční lepení), cyklistická láhev, vhodná pláštěnka, zámek na kolo, reflexní pásky

Další vybavení:
vhodné sportovní oblečení, náhradní oblečení i obuv, oblečení na večer, spací pytel, přezůvky do chaty, hygienické potřeby, opalovací krém, pomáda na rty, kapesníky, léky, kapesné na pití a další občerstvení cestou, kartička pojištěnce, energie na cesty (např. tyčinky flapjack), blok a pero

Doporučené, nikoliv nutné:
cyklorukavice, pumpička

Poznámka:
Na kole povezeme jen nezbytné věci (lehkou bundu, lehké kalhoty, pláštěnku, svačinu, pití, peníze, náhradní duši, léky, průkazku zdr. pojišťovny) – uložit do menšího batohu nebo cyklobrašny. Druhé zavazadlo se zbytkem věcí nám na ubytovnu odveze auto – je nutné toto zavazadlo předat na dohodnuté místo v daném termínu (bude upřesněno).

V den odjezdu je nutné odevzdat potvrzení (rodičů) o bezinfekčnosti.

Trasa cyklokurzu (po rozkliknutí se zobrazí mapa):

* trasa se může měnit dle aktuálních podmínek